18 Mart 2018 Pazar

Kuru Fasulye


Malzemeler :

1.5 Su bardağı kuru fasulye
1 Adet kuru soğan
2 Adet sivribiber
1 Yemek kaşığı salça
1 Yemek kaşığı un
Tuz, Toz biber Pul biber
Et suyu
Sıvı yağ

Yapılışı :

Fasulyeyi yıkıyoruz ardından derin bir tencereye alıyoruz üzerine 6 su bardağı su katıp yumuşayana kadar haşlıyoruz. Yalnız dikkat edelim bu yumuşaklık dişe biraz sert değecek şekilde olacak ki düdüklü tencerede bir kez daha pişireceğiz..

Haşlama işlemi sürerken 1 adet kuru soğanımızı ve biberi ince ince doğruyoruz. Düdüklü tencere içerisine soğan ve biberleri alıyoruz ve 3 yemek kaşığı sıvı yağ ekliyoruz bunlar kavrulana kadar zaman zaman karıştırarark pişiriyoruz. Kavrulan soğan ve biberleri üzerine 1 yemek kaşığı salça 1 yemek kaşığı un (un burada fasulyenin suyunun yoğun ve kıvamlı olmasını sağlayacak) tuz ve baharatlarını ekliyoruz. Bir kere karıştırıp üzerine çay bardağı su katıp biraz pişmesini sağlıyoruz. Ardından haşlanmış fasulyenin suyunu süzerek düdüklü tencereye alıyoruz ve karıştırıyoruz. Önceden hazırlamış olduğumuz et suyunu fasulyelerin üzerine ekliyoruz. Fasulyelerin üzerini biraz geçecek kadar eklemek yeterli olacaktır. Kaynayana kadar arada karıştırarak pişiriyoruz. Kaynama işlemi başladıktan sonra düdüklü tencerenin ağzını kapatıyoruz orta ateşte 15 dk kadar pişiriyoruz.

Pişme işleminin ardına fasulyeyi servis tabağına alıp yanına pirinç pilavı ve turşu ile ikram edebilirsiniz. Afiyet Olsunn 😃

1 yorum: