15 Mart 2018 Perşembe

Ayva TatlısıMalzemeler : 

3 Adet orta boy ayva
12 Yemek kaşığı şeker
Ayva çekirdekleri
Su

Üzerine :

Krem şanti ya da kaymak

Yapılışı : 

Ayva tatlımızın yapımına ayvaların kabuklarını soyarak başlıyoruz. Kabuklarını soyduktan sonra baş kısımlarını kesip atıyoruz ve ayvaların her birini ortadan ikiye bölüyoruz. Ardından orta kısımlarını bıçak yardımı ile oyuyoruz. İçerisinden çıkan çekirdekleri bir kenara ayırıyoruz ki pişme esnasında ayvaların içlerine koyacağız ve ayvalarımıza renk verecek. Ortaları oyulmuş ayvaları bir tencere içerisine diziyoruz. Ayva alt kısımları yuvarlak olduğu için tencerde düz durmayabilir. Bu yüzden ayvaların alt kısımlarını biraz keserek düzleştiriyoruz ve tencereye tam oturmasını sağlıyoruz.

Ayvalarımız tencerede yerini aldı sırada, ayva çekirdeklerini ava içlerine eşit şekilde pay etmeye. Çekirdekleri de koyduktan sonra her bir ayva içerisine 2 yemek kaşığı şeker koyuyoruz. Ben öyle yemek kaşığını dolu dolu koymadım, biraz silkeleyerek koydum şeker oranı çok güzel oldu. Eğer siz bol şekerli seviyorsanız yemek kaşığını tepeleme doldurarak şeker ekleyebilirsiniz. Ardından ayvaların yarısına gelecek kadar su ekliyoruz ve tencerenin ağzını kapatıyoruz. İlk önce ayva içerisindeki su kaynayana kadar harlı ateşte, kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 1 saat 20 dakika ayvalar yumuşayıp renk alana kadar pişiriyoruz. Ayva cinsine bağlı olarak bu pişirme süresi uzayada bilir kısaladabilir. 1 Saat pişirdikten sonra ara ara pişip pişmediğini kontrol etmekte fayda var 😄

Ayvalar piştikten sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakıyoruz. Buda yaklaşık 2 ila 3 saati buluyor. Benim tavsiyem ise piştikten sonra 1 gece dinlendirmeniz. Çünkü dinlendikçe tadı daha da güzelleşiyor. Dinlenen ayvalarımızı servisini yapacağımız tabağa alıyoruz. Ayvaların oyuk kısımlarına tenceredeki sostan ekliyoruz ardından üzerine krem şanti ya da kaymak ile süseyip servis yapabilirsiniz. (Dilerseniz bunların da üzerine şam fıstığı dökebilirsiniz).

Deneyeceklere şimdiden Afiyet Olsunnn.. 😋😋😋😋😋😋Hiç yorum yok:

Yorum Gönder